Petycja

PETYCJA

 

Dotyczy: Studium Korytarzowym dla drogi ekspresowej S-11 pomiędzy węzłami Parkowo i Ujście (Nr Umowy: 757/18, czerwiec 2018r, Stadium: SK). Po zapoznaniu ze wstępnym Studium Korytarzowym dla drogi ekspresowej S-11 pomiędzy węzłami Parkowo i Ujście, apelujemy, aby warianty 3 i 4 zostały odrzucone w dalszym procesie analizy przebiegu wyż. wym. drogi. W przypadku wyboru wariantu 1A prosimy o jego skorygowanie na wysokości Jaracza/Parkowa. Jako optymalne i pożądane proponujemy, wybrać trasę wykorzystującą dotychczasowy układ DK 11 z pewnymi zmianami, wykorzystującymi pas pomiędzy linią kolejową Poznań-Piła, a drogą DK 11, pomiędzy węzłem Parkowo, a Rogoźnem.

 

UZASADNIENIE

 

  1. Przedstawione na projekcie 757/18 z czerwca 2018 roku warianty 3 i 4 oznaczone na poniższej mapie odpowiednio kolorem fioletowym i pomarańczowym, będą stanowiły znaczącą degradację środowiska naturalnego na następujących obszarach chronionych:- Obszar Natura 2000 – Obszary Ptasie – Puszcza Notecka – PLB300015- Obszar Natura 2000 – Obszary Siedliskowe – Dolina Wełny – PLH300043- Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina Wełny i Rynna Gołaniecko-Wągrowiecka- Rezerwat ścisły “Wełna”- Rezerwat ścisły “Promenada”W przypadku realizacji wariantu 3 lub 4 będzie konieczne wycięcie wielu hektarów lasów na Obszarach Chronionego Krajobrazu oraz Natura 2000 – na terenach lęgowych wielu gatunków zwierząt prawnie chronionych. Należy podkreślić również fakt, że w marcu 2018_r. RDOŚ w Poznaniu sporządziła projekt zarządzenia odnoszącego się do Planu Zadań Ochronnych dla rezerwatu ścisłego „Promenda” i w załączniku nr 1 jako zagrożenie zewnętrzne, potencjalne dla zachowania siedlisk chronionych, rekomendowano niezmienianie gruntów, na działkach o nr ew. 549/15, 595/2 i 600/1 od strony zachodniej, z ich obecnego stanu, za wyjątkiem przeznaczenia na grunty leśne lub użytki ekologiczne.Zdajemy sobie sprawę, że prowadząc S-11 wzdłuż starej DK-11 na omawianym odcinku też konieczna będzie wycinka drzew, jednak w prawym pasie drzewa (kierunek Piła) nie mają tak wysokiej wartości przyrodniczej, ponieważ w większości są to młode drzewostany. Nie tak jak jedyny zwarty kompleks leśny w naszej okolicy (patrz wariant 4), obecnie poza wpływem hałasu. W prawym pasie nie ma też gniazdowania ptactwa, właśnie ze względu bliskość istniejącej już drogi krajowej DK11.
  1. Wariant 3 przechodzi przy zabytkowym pałacu w Wełnie (3 ćw. XVIII w., wpis do rejestru zabytków: A-310 z 21.10.1968) wraz z zabytkowym parkiem i oficyną dworską (3 ćw. XVIII w., wpis do rejestru zabytków: A-1510 z 11.04.1974), objętymi ochroną konserwatora zabytków. Powstały one około roku 1762 dla Jana Franciszka Roztworowskiego, starosty żytomierskiego i jego małżonki Marianny z Kołaczkowskich.Bardzo ważne jest to, że wariant dzieli nasze sołectwo Kaziopole na części i tworzy barierę dla komunikacji z siedzibą gminy i pomiędzy mieszkańcami. Rolnikom stwarza problemy dojazdów do gruntów. Objazdy mogą być niebezpieczne, uciążliwe i dalekie ze względu na dostępne zjazdy.
  2. Wariant 3 przechodzi w bliskim sąsiedztwie zabytkowego drewnianego kościoła w Wełnie, wzniesionego w latach 1727-1729 jako filialny parafii parkowskiej, z fundacji Wojciecha Rydzyńskiego, kasztelana lądzkiego. Pokryty w latach 1729-1731 kompleksową dekoracją malarską wnętrza kościół jest jednym z najcenniejszych zabytków Wielkopolski (wpis do rejestru zabytków nr AK-I-11a/105 z 12.12.1932r.). Źródła zdjęć: www.polskaniezwykla.pl oraz www.archidiecezja.pl 
  3. Wariant 3 planowany jest w wąskim przesmyku pomiędzy rezerwatem ścisłym “Promanada”, a zabudowaniami miejscowości Wełna, które mogą wymagać wyburzeń budynków. Rezerwat został utworzony dla ochrony siedlisk, a prace ziemne mogą stworzyć ogromne zagrożenie dla jego trwałości. Rezerwat nie będzie miał żadnej naturalnej otuliny.

    Rezerwat “Promenada” porastają dęby szypułkowe w wieku ok. 200 lat i starsze. Siedliska chronione reprezentowane są przez 9170 Lasy grądowe Galio-Carpinetum i 91E0 Lasy łęgowe (Salicetum albo-fragilis) z kokoryczą pustą.

    W miejscu tym, oprócz rezerwatu, występują także fragmenty lasu bukowo-dębowego w siedlisku chronionym Natura 2000 – 9170 Lasy grądowe Galio-Carpinetum z połaciami kokoryczy pustej większymi niż w samym rezerwacie np. oddz. 118g (140 lat) z okazałymi daglezjami oraz najstarszy 155-letni drzewostan dębowy w oddz. 112. Oba są pozostałościami zadrzewnień dawnych właścicieli majątku Wełny. Występują również stanowiska pachnicy dębowej Osmoderma spp., chrząszcza objętego ochroną ścisłą prawem krajowym i unijnym (zał. IV Dyrektywy Siedliskowej), priorytetowym dla ochrony na terenie UE . Pobliskie obniżenia terenu i oczka stanowią miejsca rozrodu setek płazów (ochrona czynna), również w wiosennych rozlewiskach Wełny, utrzymujących się na okolicznych łąkach, przez sporą część roku (kolor żółty). źródło mapy: https://www.bdl.lasy.gov.pl – z elementami wpisanymi.

  4. Wariant 4 przecina rzekę Wełnę bezpośrednio przy Muzeum Młynarstwa w Jaraczu, które jest zlokalizowane nad malowniczą rzeką Wełną (wpis do rejestru zabytków: zespół osady młyńskiej, nr rej.: A 752 z 30.12.1993: młyn 1880, 1926;   dom młynarza, 3 ćw. XIX;   stajnia, 1880).Znajduje się tutaj również przystań dla kajakarzy. Ze względu na piękno otaczającej przyrody
    i bazę wypoczynkowo – hotelową, muzeum jest miejscem wielu ważnych uroczystości w życiu rodzin, konferencji i spotkań firmowych, etapem rajdów pieszych, rowerowych i wodnych. W muzeum odbywają się także imprezy kulturalne: koncerty, wieczory poetyckie i plenery plastyczne.Poniżej Festyn Młynarski w Jaraczu zrealizowany w 2018 roku dokładnie na trasie wariantu 4. (Źródło zdjęć: http://rogozno.pl/pl/176-jaracz.html oraz www.oborniki.naszemiasto.pl)
  5. Wariant 4 przedziela Sołectwo Jaracz-Rożnowice na dwie części. Spowoduje to znaczne uciążliwości związane z hałasem, a także utrudnienia komunikacyjne dla mieszkańców Sołectwa. Przecinane boisko sołeckie to nie tylko miejsce sportu, ale także wielu imprez kulturalno-rekreacyjnych takich jak coroczna Międzynarodowa Wystawa Owczarka Niemieckiego organizowana przez klub ASVD. (Źródło zdjęć:http://oborniki.naszemiasto.pl)
  6. Sołectwo Jaracz jest regionem typowo turystycznym. Mamy tutaj ośrodki turystyczne, sportowe, kajakowe oraz szkoleniowe, gdzie wiele osób utrzymuje się tylko i wyłącznie z branży turystycznej. Działalność tych ośrodków po utworzeniu wariantu 4 zostanie całkowicie sparaliżowana z powodów takich jak: nieustanny hałas, zanieczyszczenie powietrza, znikną z naszego regionu licznie występujące tutaj ptaki oraz zwierzęta. (Źródło zdjęcia: www.rzekawelna.pl)
  7. Wariant 4 przecina ośrodek szkoleniowy mentalway.pl gdzie przyjeżdżają uczestnicy z całego świata. Charakter tego ośrodka polega m.in. na uczeniu życia z dala od cywilizacji, w zgodzie z naturą. Ewentualna droga ekspresowa na tym terenie zniszczy możliwość dalszego prowadzenia tego typu szkoleń. Poniżej zdjęcie szkoleń w terenie (źródło zdjęć: www.mentalway.pl):Poniżej zdjęcie ze szkolenia – Teoria
  8. W pobliżu planowanej wariantu 4 znajdują się Groby Rożnowickie gdzie w latach okupacji niemieckiej (1939-1943), wymordowano w masowych egzekucjach ok. 12 000 Polaków. Nieustanny hałas utrudni przeprowadzenie mszy św. i różańca koncelebrowanych za spokój dusz 12 tys. spoczywających tu ofiar hitlerowskiego terroru. (Żródło: www. parafia-roznowo-lukowo.pl).
  9. Rzeki Flinta i Wełna są objęte specjalnym międzynarodowym projektem „Lasu Modelowego”. Plan strategiczny tego projektu na lata 2015-2022 uzgodniony przez 17-tu partnerów – sygnatariuszy deklaracji wspólnego działania, zakłada podjęcie wielu działań mających ochronić obie rzeki od dalszej degradacji i przywrócić ich naturalny charakter.Uroczyste spotkanie w dniu 15 września 2015 roku, którego celem było podpisanie wspomnianej deklaracji miało miejsce w siedzibie Nadleśnictwa Oborniki. Na spotkaniu pojawili się przedstawicie wszystkich sygnatariuszy, do których należą: Przewodniczący Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Notecka, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu, Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, Starostwo Powiatowe w Obornikach, Gmina Oborniki, Gmina Rogoźno, Gmina Ryczywół, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Wydział Biologii, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – Wydział Leśny, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – Zakład Rybactwa Śródlądowego i Akwakultury, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, Nadleśnictwo Oborniki, Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Wełny, Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie APLAGA, Gospodarstwo Agroturystyczne Ruda Młyn, Stowarzyszenie Nordic Walking Włóczykije, Muzeum Młynarstwa w Jaraczu.(Źródło: www.poznan.lasy.gov.pl/edukacja oraz www.wles.up.poznan.pl)
  10. Rzeki Flinta i Wełna są miejscem spływów kajakowych, w trakcie których kajakarze z różnych części Polski, mogą podziwiać uroki okolic. Wełna na fragmencie od mostu kolejowego (przy Żołędzinie), przez miejscowość Wełna aż do Różnowic ma charakter górski i wysokie skarpy. Jest przez to niesłychanie malownicza i w promieniu wielu kilometrów nie ma drugiej podobnej. Obie rzeki cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. Planowana inwestycja z pewnością nie przyczyni się do uatrakcyjnienia tego terenu, a spowoduje znaczące obniżenie walorów krajobrazowych. Źródło: http://www.chfm.com.pl/i-splyw-kajakiem-dla-dwojga-rzeka-welna/
  11. Warianty 1A (tylko na wysokości Jaracz-Parkowo), 3 i 4 przechodzą przez tereny, na których zostało wydzielonych wiele działek budowlanych i obecnie są przygotowywane lub już budowane nowe domy. Jednym z przykładów jest nowo powstające osiedle w Jaraczu „Dolina Wełny”. W ofercie biura nieruchomości „Kaczmarek-Nieruchomosci” przedstawiono na sprzedaż 58 działek uzbrojonych w prąd, wodę oraz kanalizację o powierzchniach od 1024 do 9052 m2. Poniżej mapy nowego osiedla
  12. Korytarz 1A na wysokości tzw. Nowego Jaracza przechodzi przez kilkanaście nowo wybudowanych domów. Zwracamy uwagę, że część z tych domów jest na etapie prac wykończeniowych i nie są one jeszcze wprowadzone do map ewidencyjnych. Na spotkaniu informacyjnym w siedzibie Starostwa Powiatowego w Obornikach, które odbyło się dnia 05.06.2018 r., podano informację, że wariant 1A nie będzie wymagał wyburzenia żadnego domu, co jest niezgodne z prawdą. Źródło: http://www.rogozno.e-mapa.net/
  13. Nie można pominąć równie ważnego aspektu ogólnoludzkiego, utrudnień życia poprzez zwiększony hałas, problemy komunikacyjne, zmniejszenie cen gruntów, możliwość – w niektórych przypadkach, pozbawienia ludzi dorobku całego życia, domów i gospodarstw.

Załącznik 1. Mapa, na której zostały wprowadzone: obszary chronione, obszary Natura 2000, rezerwaty (zarówno te przecinane, jak i te znajdujące się w pobliżu wstępnych wariantów), a także ważniejsze ośrodki turystyczne, sportowe i szkoleniowe.

 

Jako najmniej kolidujące zalecamy wykonanie drogi ekspresowej S11 pomiędzy węzłem Parkowo, a Rogoźnem – wzdłuż obecnie istniejącej drogi krajowej DK11. Takie rozwiązanie będzie korzystne dla rozwoju gminy Rogoźno, a także Budzynia, Margonina i Chodzieży oraz przyszłych rozwiązań komunikacyjnych (podłączenie do planowanej obwodnicy Rogoźna w ciągu drogi wojewódzkiej nr 241).

W pobliżu wariantu 4 w 2009 roku planowana była inwestycja budowy domów jednorodzinnych, a także w 2017 roku budowa odkrywkowej kopalni żwiru. Na obie inwestycje RDOŚ w Poznaniu nie wyraziła zgody – Obszerna Opinia Ekspertów w sprawie drugiej inwestycji dostępna jest na portalu RDOŚ Poznań.

Dokument opracowali: Artur Chrzanowski, Przemysław Benz